Telefon: 0232 259 50 69

 

Hamilelik Sırasında Diş Eti Rahatsızlıkları


Diş Hekimi Samet Akbaş, bayanların en hassas dönemlerinden biri durumda olan gebelik boyunca , bedendeki Hormon düzeyinin artmasıyla beraber diş ve diş eti hastalıklarının arttığını ifade etti.
ORDU - Medical Park Asker Hastanesi Dt. Samet Akbaş, kadın adaylarının gebelikten öncesinde ve gebeliğin 4-5. ve 6. aylarında diş hekimlerine başvurmayı ihmal etmemeleri gerektiğini ifade etti. Dt. Akbaş, yaptığı konuşmada, "Gebelik esnasında kadın sıkı beslenirse ve yeteri kadar ağız diş bakımı yaparsa gebelik çağında normal dönemden çeşitli bir diş problemi ile karşılaşılmaz. Ancak diş bakımına uyarı edilmezse, gebelikte meydana gelen hormonal etkiler sonucu olarak ağız içerisinde bir takım zarar veren değişimler olabilir . Ağız ve diş sıhhati bakımından bütün gebelik çağında A, C, D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin basit yiyecekler alınmalıdır. Meyve ve sebzeler, süt ve süt mahsulleri , tahıllar, et, balık, yumurta benzeri besinler balanslı ve yeteri kadar miktarda tüketilmelidir. Gebelik boyunca annenin, kahvaltı öğününü hiçbir zaman atlamaması ve kahvaltıda yumurta ve sütü ihmal etmemesi gerekiyor . Ara öğünlerde tatlı tüketmek mahaline meyve ve yoğurt tüketerek hem bir Sıhhatli bir ara öğün yapmış olabilir , hem bir de şekerli gıdalardan kaçınarak şişmanlama rizikonunu en aza indirmiş olabilir . Böylelikle fazla şekerli gıdalar tüketerek diş sıhhatini da riske atmamış olacaktır. Kadın karnındaki çocuk annenin bütün depolarını tükettiğinden, kadın gebelik sonrasında vitamin, Mineral eksikliği yaşamamak için az az ve sık , 3 ana 3 ara öğün inşa ederek , yoksun depolarının tamamlanmasını da sağlamış olabilir . Gebelik boyunca kendilerine sokak göstermesi bakımından diyetisyen yardımı almalarında da yarar vardır. Bununla Beraber bebeğin diş gelişimi de kadın karnında başlar. Bu dönemde kadın hem bir bizzat sıhhati hem bir de bebeğinin diş gelişimi için balanslı beslenmeye uyarı etmelidir" halinde sohbet etti .
"HAMİLELİĞİNİZ SÜRESİNCE DİŞ BAKIMINI İHMAL ETMEYİN"
Hamilelik boyunca gündelik ağız ve diş bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini anlatan Diş Hekimi Samet Akbaş, " Kadın adayları açısından , Gün Içerisinde en az iki defa diş fırçası ve diş ipi faydalanarak , gösterişli diş bakımı inşa edilerek plak birikimine engel olunmalıdır. Dişler erken akşam kesinlikle fırçalanmalıdır. Kalifiye ve narin kıllara sahip diş fırçası kullanılmalıdır. Ağız gargaraları ya da ılık Tuzlu Su ile gargara yapılmalıdır. Bilhassa ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve dişeti hassasiyetini azaltır. Bir Sürü Ateş Gibi ve bir sürü ilgisiz yemek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Üç - 4 maaş periyotlarla diş taşı temizliği yaptırmak, zorlaşan ağız hijyenini muhafaza etmek için ideal bir yöntemdir . Çürüme ve irin bulguları fark edildiğinde zaman kaybetmeden diş hekimine müracaat edilmelidir . Gebelik esnasında bebeğin uzuv ilerleme safhası durumda olan önce üç ayda gösterişli diş tedavisinden kaçınılmalıdır. Tedaviler 2. üç aya başka bir deyişle gebeliğin 4. 5. ve 6. aylarına ertelenmelidir. Diş tedavileri için en uyumlu dönem bu aşamadır . Gebeliğin son üç ayı da önce üç Ay benzeri hassas bir aşamadır ve aciliyetli olmayan diş tedavileri doğum sonrasına bırakılmalıdır. Diş ya da diş eti irini benzeri aciliyetli vaziyetlerde , var durumda olan enfeksiyonun bebeğin gelişmesini , diş rehabilitasyonunun olumsuzluklarından daha çok etkileyebileceği düşüncesi ön tasarıya alınmalı ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanının teklifleri doğrultusunda diş tedavisi yapılmalıdır" diye konuştu


Anasayfa | Hakkımızda | Hizmetler | Sizden Gelenler | Fiyatlar | İletişim